تبلیغات
نقد و بررسی بازی های روز سال 2012

اطلاع از وضعیت فروش بازی ها

قالب وبلاگ

نقد و بررسی بازی های روز سال 2012 - قاتلی در قلب انقلاب
 

قاتلی در قلب انقلاب

نویسنده: مهدی صولتی

 

سالیانی دور، در غربی‌ترین نقطه کره خاکی، مردمانی در حصار بزرگ‌ترین امپراطوری عالم می‌زیستند. هیچ چیز کم نبود، اما حسرت چشیدن مزه استقلال، آزادی و خروج از زیر سلطه استعمارگر پیر، آرزوی هر پیر و جوان بود. سال‌ها گذشت و ... دیگر طاقت‌ها به سر آمد. بغض‌های فروخورده شکست و دست‌ها در هم گره خورد. بزرگ‌مردی از ویرجینیا برخاست و غریو آزادی خواهانه‌اش، سینه سپهر را خراشید: "کسانی که حاضر نیستند برای آزادی بهایی بپردازند، لایق آزادی نیستند!" و در غرب قیامتی برپا شد. نخستین شعله‌های انقلاب زبانه کشید و مردم برای کسب آزادی، بالاترین بها را پرداختند: خون. در بحبوحه‌ این آشفته بازار، مردی با روحی بزرگ از دیار مردمان سرخ، زخم خورده از استعمارگران، به فرقه قاتلان می‌پیوندد و قسم می‌خورد که برای آزادی ملت و کشورش مبارزه کند. نام او کانر است و شعله‌های انقلاب را فروزان‌تر خواهد کرد.
 
 


بالاخره و پس از انتظاری نه چندان طولانی، جزئیات بیشتری از سومین نسخه Assassin’s Creed، یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال 2012 منتشر شد. Assassin’s Creed III بزرگ‌ترین عنوان از این سری از نظر مدت زمان ساخت، بودجه صرف شده، وسعت نقشه‌ها و تعداد استودیوهایی است که روی آن کار کرده‌اند و نقطه پایانی ماجراهای دزموند مایلز، قاتل امروزی دنیای AC محسوب می‌شود. ساعاتی پیش، دمویی از گیم‌پلی AC3 که روی Playstation 3 رندر می‌شد برای برخی از منتقدین به نمایش درآمد و اطلاعات بسیار زیادی در وبسایت‌های مختلف در مورد این عنوان منتشر شد، همچنین از صحبت‌های آقای Alex Hutchinson از استودیوی مونترال یوبی‌سافت، کارگردان این بازی نیز اطلاعات بسیار مفیدی به دست آمده که در ادامه مطلب آنها را خواهیم خواند. 
 
 
همانطور که پیش از این اعلام شده بود، داستان این نسخه در بحبوحه انقلاب آمریکا و مبارزه خونین استعمارگران انگلیسی و بومیان آمریکایی برای کسب استقلال آمریکا روایت می‌شود، جنگی که در نهایت موجب جدایی سیزده ایالت آمریکای شمالی از بریتانیا و تأسیس ایالات متحده آمریکا شد. قهرمان جدیدمان، یکی دیگر از اجداد دزموند مایلز این بار فردی نیمه سرخپوست–نیمه انگلیسی است به نام Connor Kenway که نام اصلی وی در هنگام تولد Ratohnhaké:ton (با تلفظ رادون هاگایدون) بوده است. وی از مادری سرخ پوست و پدری انگلیسی در یکی از قبایل سرخ پوست‌ها به دنیا آمده و پس از این که استعمارگران روستای محل زندگی‌اش را نابود و خویشاوندانش را به قتل می‌رسانند، به انجمن برادری قاتلان می‌پیوندد تا برای آزادی ملت خود مبارزه کند. در AC3 شما ماجراهای 30 سال از زندگی کانر را دنبال خواهید کرد و وقایع بازی بین سالهای 1753 تا 1783 اتفاق خواهند افتاد. بنابر گفته سازندگان، کانر دارای شخصیتی به مراتب متین‌تر و آرام‌تر از اتزیو بوده و دارای رفتار اجتماعی مناسب تری نسبت به قاتل ایتالیایی دوست داشتنیمان می‌باشد و این جمله بدین معنی است که نباید انتظار کله شقی‌های جوانانه و مراوده‌های بی‌شمار با دختران جوان را از کانر داشته باشیم! بر خلاف الطیر که به دنبال حقیقت و اتزیو که به دنبال انتقام می‌گشتند، کانر بیشتر از همه به دنبال برپایی عدالت است. بیش از این اطلاعات صحیحی از کاراکتر کانر منتشر نشده است، با این حال به صراحت می‌توان گفت که کانر نیز همانند الطیر و اتزیو، یکی از محبوب‌ترین و به یادماندنی‌ترین کاراکترهای دنیای بازی خواهد شد.
 
 
 
در طول سال‌های گذشته، مطمئنا همگان به تبحر استودیوی یوبی‌سافت مونترال در ساخت بازی‌هایی با داستان‌های مبتنی بر وقایع تاریخی پی برده اند. ACIII نیز از این قائده مستثنی نیست و از همین حالا می‌توان گفت که با داستان فوق العاده جذابی مواجه خواهیم بود. انقلاب آمریکا، موضوعی است که در کمتر بازی رایانه‌ای به آن پرداخته شده است و روایت جذاب این موضوع توسط AC3، می‌تواند شروع خوبی برای آشنایی با حوادث این واقعه تاریخی به خصوص برای افرادی که کمتر در مورد این انقلاب تاریخی خوانده‌اند باشد. در AC3 شما با شخصیت‌های واقعی همچون جورج واشنگتن و بنجامین فرانکلین سر و کار خواهید داشت و بنابر گفته سازندگان، 80% کاراکترهای موجود در این بازی، اشخاص حقیقی بوده‌اند. به نظر می‌رسد که کانر در این نسخه از متحدین جورج واشنگتن بوده و در جبهه استقلال طلبان قرار دارد، با این حال به گفته سازندگان دشمن اصلی کانر در AC3 تمپلارها خواهند بود و انقلاب داخلی آمریکا، پس زمینه داستان بازی را تشکیل داده و کانر هدف شخصی خود را دنبال خواهد کرد. شاید پس از اعلام وجود بنجامین فرانکلین در بازی، دانشمند و مخترع شهیر آمریکایی همگان انتظار کاراکتری با عملکرد مشابه لئوناردو داوینچی در AC2 را داشته‌اند اما کارگردان بازی آقای هاچینسون در مصاحبه‌ای اعلام کرد که فرانکلین نقش چندان پر رنگی در بازی نخواهد داشت چرا که بر اساس وقایع تاریخی، وی 90% زمان انقلاب آمریکا را در فرانسه به سر می‌برده است و حضور او در AC3 چندان منطقی به نظر نمی‌رسد! به غیر از اشخاص واقعی در AC3 نبردهای مهمی همچون نبرد Bunker Hill، نبرد Lexington و Concord را مشاهده خواهید کرد که سعی شده است به واقعی‌ترین شکل ممکن در بازی بازسازی شود. همچنین در کنار ماجراهای کانر، ادامه ماجراهای دزموند مایلز در دنیای امروزی و تلاش‌هایش را برای جلوگیری از اهداف تمپلارها را دنبال خواهید کرد. 
 
 
 

Assassin’s Creed 3 از نظر گیم‌پلی بیش از سایر المان‌ها متحول شده است، با این حال هنوز هم از سنت‌های فرنچایز AC پیروی می‌کند. کاراکتر جدیدمان کانر، مرد طبیعت است و در میان سرخپوستان رشد کرده و سلاح‌ها، سبک مبارزه و لباس و شمایل وی ترکیبی از فرهنگ عمیق و کهن سرخپوستی و باورهای فرقه قاتلان است. او استاد مبارزه با دو تبر به طور همزمان است و در مهارت‌های Free Running چیزی از الطیر و اتزیو کمتر ندارد. کانر به راحتی از درختان پرشاخ و برگ بالا می‌رود و به چالاکی یک سنجاب از درختی به درخت دیگر می‌پرد. به گفته آقای هاچینسون آن‌ها می‌خواستند "نشان بدهند که کانر روی شاخه‌های درختان کاملا ریلکس است" و با سرعت بسیاری زیادی می‌تواند با استفاده از درختان جنگل نقل مکان کند. به غیر از درختان، کانر تقریبا می‌تواند از هر مانع عمودی همانند صخره‌های مسطح بالا برود و از زیر موانع لیز بخورد. گفتنی است که یوبی‌سافت برای هر چه طبیعی‌تر شدن حرکات کانر، با استفاده از تکنولوژی Motion Capture حرکات صخره نوردان حرفه‌ای را ضبط و در بازی شبیه سازی کرده است. کانر به غیر از تبرهای دوقلو دارای کمان تفنگی، چاقو، دو تپانچه دستی و خنجر مخفی دوست داشتنی است و با سرعتی بی نظیر از تمامی آن‌ها استفاده خواهد کرد. چیزی که سازندگان خواهان آن بودند، جلوگیری از تکراری جلوه کردن حرکات کانر در هنگام مبارزه بوده است، و خوشبختانه باید گفت که حرکات کانر در مبارزات برایتان آشنا جلوه نخواهد کرد. علاوه بر حرکات قدیمی مانند Leap of Faith معروف، کانر توانایی پرش بر شاخه‌های درختان، تکیه دادن به سنگرها، نیم خیز راه رافتن و احتمالا پنهان شدن در زیر یخ‌ها برای کشتن پنهانی دشمنان را دارا خواهد بود. حتی قرار بر این بوده است که کانر توانایی کندن پوست دشمنان خود را داشته باشد که به علت خشونت زیاد، این حرکت از بازی حذف شده است! سیستم مبارزه و کنترل بازی دچار تحولات زیادی نسبت به نسخه‌های پیشین شده است. در AC3 مبارزات بیش از این که گروهی باشند، بیشتر به صورت فردی دنبال شده و کانر همانند اتزیو دیگر از سربازان جان بر کف و مطیع بهره مند نیست، البته این امر بدین معنی نیست که در طول بازی تنها و بی یاور خواهید بود! گفته شده است که به غیر از نیروی انسانی، می‌توانید از سگ‌ها برای بوییدن و یافتن اهداف استفاده کنید.
 
 
سرعت کانر در مبارزه با سربازان انگلیسی مسلح به تپانچه فوق العاده بالا است و هیچ گاه در طول استفاده بیشتر از سلاح‌های سرد در میان انبوهی از سربازان مجهز به سلاح گرم، بازنده نخواهید بود. Multi Killهای متفاوتی در بازی وجود خواهد داشت و ضمنا قابلیت قفل دستی روی سربازان نیز در این نسخه برداشته شده و کانر به طور اتوماتیک روی دشمنان متمرکز خواهد شد. همچنین از دشمنان می‌توانید به عنوان سپر انسانی استفاده کنید. دیگر Medicineها در بازی وجود ندارند و شما برای بازگشت سلامتی کانر باید مدتی را در مکانی امن استراحت کنید. کانر برای فرار از دست دشمنان نیز شگردهای خاص خود را دارد. در دمویی که از این بازی به نمایش درآمد مشاهده شده است که کانر در حال گریختن از سربازان انگلیسی، می‌تواند از پنجره باز یک خانه به درون آن شیرجه زده و از پنجره پشتی خانه خارج شود و دشمنان را پشت سر بگذارد، قابلیتی جدید و احتمالا مهیج که پیش از این در سری AC ندیده بودیم. اما یکی از مهم‌ترین تغییرات AC3 نسبت به نسخه‌های پیشین، تأثیر فصول مختلف و طبیعت وحشی بر روند گیم‌پلی بازی است. در بازی شاهد محیط‌های برفی و جنگل‌های مملو از حیوانات اهلی و وحشی و مناطق شلوغ و پرجزئیات شهری خواهید بود. شهرهای بزرگی همچون بوستون و نیویورک دو قرن پیش با جزئیاتی بی‌نظیر در AC3 به مدد موتور گرافیکی AnvilNEXT (که به طور اختصاصی برای این بازی ساخته شده است) طراحی شده‌اند. شما 30% مأموریت‌های بازی را در Frontier، منطقه سرخ پوست نشین بین بوستون و نیویورک دنبال خواهید کرد که دارای طبیعتی زیبا و مناظر خیره‌کننده خواهد بود. به گفته سازندگان تنها منطقه Frontier وسعتی 1.5 برابر بیشتر از رُم AC: Brotherhood خواهد داشت! همچنین تغییر فصول و چرخه شب و روز بر روند گیم‌پلی بسیار موثر است. در فصل زمستان، شما در جنگل‌های برفی به انجام مأموریت‌های خود می‌پردازید و دائما باید مراقب ردپای خود روی برف‌های سفید و درخشان باشید. ردپاها و قطرات خون باقی مانده روی برف‌ها نقش مهمی در پیدا کردن اهداف خواهد داشت و احتمالا Eagle Vision در دنبال کردن این اثرات کمک حال شما خواهد بود.
 
 
سربازان دشمن در بخش‌های برفی و لغزنده ممکن است بر زمین بخورند و گاهی ممکن است در سکوت و آرامش شب در جنگل، خرسی عظیم الجثه به کانر حمله‌ور شود! بله، تأثیر حیات وحش یکی دیگر از تغییرات مهم AC3 نسبت به نسخه‌های پیشین است. در AC3 می‌توانید اقدام به شکار حیوانات اهلی همانند گوزن کنید و یا خرسی بزرگ که به شما حمله‌ور شده است را از بین ببرید و نوع کشتن این حیوانات در میزان چیزی که از آن شکار بدست می‌آورید موثر است. هرچه با ضربات کمتر یا بدون استفاده از سلاح گرم حیوانات را شکار کنید  میزان پوست و گوشت بیشتری از آن بدست خواهید آورد. احتمالا با خواندن وجود حیوانات در بازی، اولین بازی که به یاد آن می افتید عنوان Red Dead Redemption استودیوی راکستار است، اما به گفته ی سازندگان آنان پیش از عرضه ی RDR در مورد وجود حیوانات در بازی تصمیم خود را گرفته بوده اند، با این حال بعید نیست که کارکنان یوبی سافت در طول ساخت بازی از حیوانات بازی RDR نیز الگو گرفته باشند.   به غیر از مأموریت‌های اصلی، AC3 دارای مینی‌گیم‌ها و مأموریت‌های فرعی همچون معماها و مراحلی همانند Lair of Romulus در نسخه‌های پیشین خواهد بود که تا کنون جزئیاتی در مورد آن‌ها منتشر نشده است. این نسخه نیز همانند نسخه‌های پیشین دارای بخش چند نفره آنلاین مخصوصی خواهد بود که سازندگان تا کنون هیچ گونه صحبتی در مورد آن انجام نداده‌اند، با این حال شایعات حاکی از آن است که AC3 از Co-op چهار نفره بهره خواهد برد. 
 
 

Assassin’s Creed III از نظر جلوه‌های بصری نیز بالاتر از سایر ACها قرار می‌گیرد. به گفته طراحان، در طول بازی شاهد جنگ‌های واقعی و مبارزات تعداد زیادی سرباز در یک صحنه خواهید بود که ممکن است به رقم 2000 نفر نیز برسد! بیشترین زیبایی AC3 را در طراحی شهرها و واکنش‌ NPCها مشاهده خواهیم کرد. در AC3 بر خلاف ACهای قبلی، به جای دژهای بلند و سنگی بیشتر خانه‌های چوبی و دارای سقف‌های شیروانی را مشاهده خواهید کرد و اتمسفر بازی برایتان کاملا جدید خواهد بود. تقریبا هیچ کدام از عابران شهرها کارهای مشابهی را انجام نخواهند داد و ضمنا برای نخستین بار در این سری کودکان هم در میان مردم شهر مشاهده می‌شوند. طراحی لباس و چهره‌ها همانند ACهای پیشین عالی است و سازندگان با افتخار اعلام کرده اند که کار ضبط انیمیشن‌های صورت، بدن و صدای کاراکترها را به طور همزمان انجام داده‌اند. بازی از تکنولوژی سه بعدی نیز پشتیبانی می‌کند و منوی Animus 3.0 به صورت کاملا 3D طراحی شده است. به نظر می‌رسد که AC3 از لحاظ گرافیکی به گفته طراحان عنوانی واقعا Next Gen در میان بازی‌های نسل فعلی خواهد بود.

Assassin’s Creed III برای عرضه در تاریخ 30 اکتبر امسال برای PS3 و X360 در نظر گرفته شده است و نسخه‌ای با قابلیت‌های ویژه برای Wii U نیز در راه است. نسخه PC نیز با تأخیری زیاد و در اسفند ماه عرضه خواهد شد. 
 
 

 

() نظراتساعت فلش


Pichak go Up
میهن موبایل - دانلود موبایل،برنامه موبایل،بازی موبایل،تم موبایل،,والپیپر موبایل