تبلیغات
نقد و بررسی بازی های روز سال 2012

اطلاع از وضعیت فروش بازی ها

قالب وبلاگ

نقد و بررسی بازی های روز سال 2012 - Sleeping Dogs | سگ‌های خفته
 

Sleeping Dogs | سگ‌های خفته

نویسنده: مهدی صولتی

 اگر از مخاطبین قدیمی سبک دنیای باز باشید حتماً با سری True Crime آشنا هستید. نسخه اول این عنوان در اواخر سال 2003 توسط تیم Luxoflux ساخته شد و با همیاری اکتیویژن نیز به انتشار در آمد. این بازی در زمان عرضه‌اش توانسته بود نظر مثبت بسیاری از مخاطبین سبک دنیای باز را جلب کند و رقیب سرسختی هم برای سری Grand Theft Auto  به حساب می‌آمد. این مسأله موجب گشت تا تیم سازنده بازی به فکر ساخت نسخه دوم بیافتد و در سال 2004 نسخه دوم بازی را با نام True Crime: New York City معرفی نمود. ساخت بازی نزدیک به یک سال به طول انجامید و بازی در اوایل ماه نوامر سال 2005 به انتشار در آمد. این بازی بر خلاف نسخه ابتدایی خود ضعف‌های بسیاری داشت و دیگر همانند گذشته در برابر عناوین هم سبک خود چیزی برای گفتن نداشت و این دلیل خوبی برای تشکیل یک سکوت پایدار برای سازندگان این بازی شد.

تقریباً چهار سال پس از ساخت نسخه دوم بازی، اکتیویژن فرصت تازه‌ای برای معرفی نسخه سوم True Crime پیدا کرد و این عنوان را با نام True Crime: Hong Kong در نمایشگاه Spike Video Game Award معرفی نمود. پس از گذشت مدت کوتاهی استودیو Luxoflux به دلایل نامعلومی از هم پاشیده شد و اکتیویژن کار ساخت بازی را به United Front Games واگذار نمود. این استدیو در سال 2007 تأسیس شده و بیشترین کارکردش نیز برای شرکت سونی بوده است. پس از این اتفاق سازندگان تا مدت طولانی سکوت کردند و خبر های چندانی هم از عنوان خود منتشر نمی‌کردند تا اینکه در تاریخ نهم فوریه 2011 اکتیویژن رسماً مراحل ساخت بازی را کنسل نمود. حدود شش ماه بعد از این واقعه، شرکت اسکوئر انیکس طی یک خبر اعلام نمود که حقوق مربوط به انتشار بازی را از اکتیویژن خریداری کرده است و قرار شده که این عنوان توسط United Front و تیم لندنی اسکوئر ساخته شود البته دیگر پسوند True Crime به خاطر اینکه برند ساخت این عنوان هنوز در دست اکتیویژن است، روی نام بازی قرار نگرفت و این عنوان با نام Sleeping Dogs معرفی شد.

داستان بازی حول یک پلیس دورگه امریکایی-آسیایی به نام Wei Shen می‌گردد. او دوران جوانی‌اش را در سانفرانسیسکو گذرانده و در کارش نیز بسیار کارکشته است. چند سال قبل از رخ دادن داستان بازی خواهر وی توسط افراد Triad به قتل می‌رسد و او نیز در راه انتقام خون خواهرش به هنگ کنگ باز می‌گردد. وی پس از بازگشتش، به اداره پلیس هنگ کنگ رفته و کارش را در قالب یک پلیس مخفی آغاز می‌کند. در طول داستان بازی او وظیفه دارد تا خود را وارد گروه Sun On Yee کند و با انجام خواسته‌های افراد ارشد گروه، رفته رفته به خواسته‌های خودش دست یابد. البته در این میان وی باید گزارش تمامی مأموریت‌های خود را که برای افراد SOY انجام می‌دهد نزد پلیس بفرستد. طبق دموی پخش شده از بازی مشخص شده است که بازی از درون یک زندان شروع می‌شود و وی باید در زندان یکی از افراد SOY به نام Jackie Mah را ملاقات کند. پس از یک ملاقات چند ساعته جکی و وی با یکدیگر رابطه گرمی پیدا می‌کنند و قرار می‌شود که در یک فرصت مناسب‌تر آن‌ها باز هم یکدیگر را ملاقات کنند. مدت‌ها بعد جکی از زندان آزاد شده و با وی به قصد دیدار مجدد تماس می‌گیرد و این مسأله بهانه مناسبی می‌شود تا جکی رئیس خود را به وی معرفی کند. پس از یک ملاقات مجدد جکی، وی را نزد رئیس خود برده تا با او از نزدیک آشنا شود. رئیس او فردی به نام Winston Chu است و جزء افراد ارشد گروه SOY می‌باشد. در این دیدار وینستون نسبت به وی ابراز علاقه نشان می‌دهد و این دقیقاً چیزی است که وی و همکارانش می‌خواهند. در همین جا اولین مأموریت وی در قالب یکی از اعضای SOY شکل می‌گیرد و قرار می‌شود که او فردی به نام Ming را به دلیل دزدی از وینستون از بین ببرد.

 

داستان بازی فقط قضیه گروه SOY را دنبال نمی‌کند. بازی‌باز موظف است مأموریت‌هایی دیگر را که از سوی افراد مختلف به او واگذار می شود انجام دهد. شما در طول روند بازی با افراد مختلفی روبرو می‌شوید که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

Pendrew: یکی از افراد ارشد و کارکشته در اداره پلیس هنگ کنگ می‌باشد و بیش از 28 سال است که برای مردم شهرش خدمت می‌کند. او در طول بازی امکانات متعددی را در اختیار وی می‌گذارد تا بتواند به هدفش نزدیک‌تر شود.

Siu Wah: یک مأمور اطلاعاتی است و وظیفه دارد تا اطلاعات لازم از هر شخص و یا هر چیز درون بازی را به وی بدهد.

Winston Chu: در واقع رئیس گروه SOY است و جزء کارکترهای اصلی نیز می‌باشد. شما در طول بازی مأموریت‌های زیادی را از او می‌گیرید و با درست انجام دادن آن‌ها شخصیت خود را نزد او محبوب‌تر می‌سازید. وینستون علاقه زیادی به خرید و فروش مواد مخدر دارد، به همین دلیل در برخی مراحل از وی به عنوان واسطه برای جابجایی مواد مخدر استفاده می‌کند.

عمو پو: یکی از مهره‌های اصلی گروه SOY می‌باشد و جزء نفراتی است که پلیس هنگ کنگ در تعقیب اوست. پو با گروهک‌های مختلفی در شهر رابطه دارد. علاوه بر آن مأموریت‌های متعددی را هم به وی در طول بازی می‌دهد.

خانم Chu:
مادر وینستون است و در یک رستوران که مقر اصلی گروه SOY است در کنار فرزندش حضور دارد. او همیشه از آینده هراس دارد و نگران است که مبادا روزی نقشه‌های پسرش برملا شود و پلیس او را دستگیر کند ولی با این حال به وی اعتماد زیادی دارد.

Jackie Mah: جکی یک گانگستر خیابانی است که برای گروه SOY کار می‌کند. او بیشتر وقتش را در خدمت وینستون است و اکثر کارهای زورگیری، قاچاق و دزدی را برای گروه انجام می‌دهد. همچنین جکی اولین فردی از گروه SOY است که با وی ارتباط برقرار می‌کند.

Johnny Lee: یکی از دوستان وفادار وی می‌باشد و با او به انجام مأموریت‌های مخفی علیه گروهک‌های درون شهر می‌پردازد. او جزء کارکتر‌های غیر پلیسی است ولی با SOY کار نمی‌کند و بیشتر کارهایی که انجام می‌دهد به صورت انفرادی می‌باشد.

 

در Sleeping Dogs شما هر کاری می‌توانید انجام دهید. به دست آوردن ثروت و شهرت، تفریح کردن، سرگرمی‌های مختلف، رانندگی، مبارزه‌های تن به تن، جنگ‌های خیابانی و ده‌ها کار دیگر ... . گیم‌پلی این بازی ترکیبی از چند تم مختلف است که در کنار یکدیگر محیط جذابی را برای مبارزات و کار‌های متعدد به وجود آورده‌اند.همچون دیگر عناوین دنیای باز، بازی‌باز باید در این عنوان نیز مأموریت‌های مختلفی را انجام دهد و با این کار پول جمع آوری کند و در کنار این‌ها نیز خواسته‌های پلیس را بر آورده سازد.

در این بازی شما چهار نوع مرحله خواهید داشت. مرحله‌های SOY، مأموریت های پلیسی، حمله کردن به گروهک‌ها و انجام مسابقات خیابانی و آبی. در قسمت اول شما باید به برآورده کردن خواسته‌های افراد گروه SOY بپردازید که شامل مبارزات، جنگ‌های تن به تن، قاچاق مواد مخدر و دزدی می‌شوند. بخش بعدی کارهایی هستند که شما برای پلیس انجام می‌دهید؛ البته این مأموریت‌ها برای دستگیر کردن دشمنان توسط خودتان نیستند بلکه مربوط به شناسایی، جاسوسی و یا لو دادن مقر خلافکاران می‌شوند. قسمتی دیگر از بازی مربوط به حملاتی می‌شوند که شما برای سرنگون کردن رقیبان و گروهک‌ها انجام می‌دهید؛ شایان ذکر است که این مأموریت‌ها مربوط به هدف‌های پلیسی نمی‌شوند. بخش نهایی گیم‌پلی به انجام مسابقات مختلف اختصاص داده شده است. بازی‌باز در این قسمت می‌تواند از سردسته گروه‌های مختلف در شهر پول دریافت کرده و برایشان در مسابقات غیر قانونی شهری رانندگی کند. علاوه بر مراحل ذکر شده مأموریت‌های متفرقه‌ای که توسط شهروندان درون شهر به شما داده می‌شوند نیز در نقشه بازی وجود خواهد داشت.

امتیازات به دست آمده از انجام مراحل به سه شکل به حساب شما واریز می‌شوند. Triad XP ،Face XP و Police XP. اگر در بین گروهک‌ها به عنوان یک فرد وفادار و کار درست شناخته شوید و مأموریت‌های خود را به درستی انجام دهید Face XP دریافت می‌کنید؛داشتن بیشتر این امتیاز باعث می‌شود که سردسته گروه‌ها بیشتر به شما اعتماد کنند. Triad XP امتیازاتی هستند که از انجام مأموریت‌های SOY حاصل می‌شوند. وجود این نوع امتیاز سبب محبوبیت بیشتر شما نزد وینستون و دیگر اعضای گروه می‌شود. بخش Police XP نیز شامل امتیازاتی می‌شوند که شما از انجام دادن اهداف پلیس دریافت می‌کنید.

 

Sleeping Dogs یک عنوان کاملاً اکشن خواهد بود که گیم‌پلی آن با تم‌های مبارزه‌ای بسیاری پوشش داده شده است. همچنین روند بازی نیز سرشار از خشونت است و بازی‌باز در حین مبارزه با دشمنان می‌تواند از هر تکنیک مرگباری برای سرنگونی حریفش استفاده کند.در نمایش‌های بازی نشان داده شد که وی می‌تواند دشمنانش را به هر شکلی که می‌خواهد از میان بردارد؛ می‌تواند آن‌ها را به سمت کابل‌های برق هول دهد، یکی از دشمنان را گرفته و نصف تن او را لا به لای کرکره یک مغازه گذاشته و با سرعت تمام کرکره را پایین بکشد، با استفاده از پنکه‌ها بافت صورت دشمنان را ازبین ببرد و یا اگر در بالای ساختمان حضور داشته باشد می‌تواند دشمنان را به سمت لبه‌های پشت بام هول دهد و هزاران کار دیگر ... . برای انجام کارهای ذکر شده کافی است که یکی از دشمنان را با دست گرفته و او را به سمت مکان‌هایی که با رنگ قرمز در محیط نشان داده می‌شوند ببرید (طبق دموی انجام شده بازی). یکی از قابلیت‌های مبارزه‌ای سیستم درگیری چند نفره (Freeflow) است که قبلاً نظیرش را در عنوان "بتمن: شهر آرخام" مشاهده کردیم. این سیستم به شما امکان حمله کردن به چند نفر از دشمنان در یک زمان را می‌دهد. قسمت تعقیب و گریز در بازی شبیه عنوان Assassin's Creed خواهد بود. دشمنان شما لحظه‌ای که دیگر امیدی نداشته باشند، از صحنه مبارزه فرار می‌کنند و به سمت مکان‌های شلوغ خیابان راهی می‌شوند. در این حین شما باید زاویه دید خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که حریف خود را گم نکرده و از سمتی دیگر مراقب باشید که به مردم شهر برخورد نکنید تا فاصله خود را با هدف حفظ کنید، البته تعقیب و گریز فقط در خیابان‌ها صورت نمی‌گیرد و ممکن است به بالای ساختمان‌ها هم کشیده شود.

یکی از بخش‌هایی که در این عنوان بسیار زیاد به آن اشاره شده است، قسمت رانندگی می‌باشد. در این بخش شما امکانات بسیار زیادی همراه با مراحل متنوع خواهید داشت که جذابیت‌های گیم‌پلی را دوچندان می‌کنند. شما می‌توانید در شهر با اتومبیل خود بگردید و مسابقات مختلفی را با دیگر خبرگان رانندگی در هنگ کنگ داشته باشید یا اینکه با یک قایق، رقابتی را در بندرهای شهر به وجود بیاورید. علاوه بر آن بیشتر تعقیب و گریزهایی که در مراحل مختلف رخ می‌دهند با وسایل نقیله صورت می‌گیرند.در طول رانندگی گیم‌پلی به شما امکانات متعددی خواهد داد که دست بازی‌باز را برای انجام کارهای بیشتر بازتر می‌سازند.یکی از قابلیت‌های این بخش سیستم تنه زدن (Ramming) است. وقتی که در دام پلیس می‌افتید می‌توانید با استفاده از این قابلیت، اتومبیل‌های پلیس را به سمت گوشه‌های جاده بفرستید و اگر هم این کار را چند مرتبه پشت سر هم انجام دهید شاهد بلوکه شدن ماشین مقابل خواهید بود. قابلیت تیراندازی از روی وسیله نقلیه (HSGB) از دیگر سیستم‌های نام برده در این بخش می‌باشد. با این قابلیت شما می‌توانید در موقعی که سوار بر وسیله نقلیه خود هستید به سمت دشمنان تیر اندازی کنید. امکان قفل کردن نشانه اسلحه روی شخص یا اتومبیل مورد نظر نیز وجود دارد. این عمل باعث می‌شود که بازی‌باز بدون اینکه حواسش را روی رانندگی بگذارد روی هدف متمرکز شود. در این بازی امکان دزدی وسیله نقلیه نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر آن سیستم دزدی در حالت اکشن (Action Hijacking) یکی از ویژگی‌های این قسمت می‌باشد که در حین رانندگی فعال می‌شود. با استفاده از این سیستم خواهید توانست از روی وسیله نقلیه خود به سمت یک اتومبیل دیگر بپرید که نظیر همچنین امکانی را قبلاً در عنوان Just Cause مشاهده کرده‌ایم. اتومبیل‌ها و دیگر وسایل نقیله درون این بازی به صورت لایسنس شده خواهند بود و با لوگو شرکت سازندشان نمایش داده می‌شوند. البته سازندگان هنوز چیز خاصی در رابطه با تعداد و برندهای موجود از اتومبیل‌ها نگفته‌اند.

 

سازندگان به وجود مکان‌های بسیار بزرگ در این عنوان بارها اشاره کرده‌اند. آن‌ها قول داده‌اند که بخش عظیمی از شهر هنگ کنگ را درون نقشه بازی جای دهند. در ویدیوهای منتشر شده محیط‌های مختلفی از شهر به نمایش در آمد؛ مکان‌هایی همچون بندرها، خیابان‌ها، کوچه‌ها و بزرگراه‌ها ... . در این بازی امکان خرید و فروش هر چیزی وجود دارد. شما می‌توانید تجهیزات مختلفی همچون اسلحه‌ها، اتومبیل‌ها، مواد مخدر و لباس‌ها را از خرده فروش‌های درون شهر خریداری کرده و آن‌ها را به اعضای گروهک‌های مختلف بفروشید و یا اینکه خودتان از آن‌ها بهره ببرید.

Sleeping Dogs تا به اینجای کار یکی از بزرگترین عناوین معرفی شده در سبک دنیای باز از سوی اسکوئر انیکس می‌باشد که قرار است در ماه آگوست امسال برای سه پلتفورم Xbox 360 ،PS3 و PC به انتشار در بیاید. همچنین این عنوان شامل یک نسخه ویژه هم خواهد شد که برای پیش خرید کنندگان در نظر گرفته شده است. خیلی طول کشید که این بازی تا به این مرحله از ساخت برسد و سازندگان آن سختی‌های بسیاری را برای زنده نگه داشتن این عنوان کشیده‌اند ولی دیگر همه چیز تمام شده به حساب می‌آید و این بازی به زودی در اختیار مخاطبین سبک دنیای باز قرار خواهد گرفت.

 

() نظراتساعت فلش


Pichak go Up
میهن موبایل - دانلود موبایل،برنامه موبایل،بازی موبایل،تم موبایل،,والپیپر موبایل