تبلیغات
نقد و بررسی بازی های روز سال 2012

اطلاع از وضعیت فروش بازی ها

قالب وبلاگ

نقد و بررسی بازی های روز سال 2012 - Watch Dogs
 

Watch Dogs

نویسنده: مهدی صولتی

 

ده سال پیش تنها یک نفر به نام ریموند کنی، کارمندی که از شغل خود ناراضی بود، با پخش ویروسی در سیستم اتاق کنترل اصلی باعث خاموش شدن کابل‌های برق پس از 4 ساعت و در نتیجه قطع برق 55 میلیون شهروند آمریکایی در شمال شرقی آمریکا شد، ترس و وحشت سراسر ایالت نیویورک را در برگرفت. در این مدت 11 نفر در تاریکی کشته شدند. در طی این ده سال این سیستم با پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییرات بسیاری شد. در سال 2011 آمریکا اولین Central Operating System خود را نصب کرد؛ برنامه‌ای کامپیوتری که تقریباً تمامی تکنولوژی یک شهر همانند چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، خطوط مترو، کابل‌های برق، دوربین‌های مراقبتی و ... را کنترل می‌کند. حال، کامپیوتر یک شهر بسیار بزرگ را کنترل می‌کند، پس چه کسی خود کامپیوتر را کنترل می‌کند؟ جواب، شرکت‌ها و کمپانی‌های خصوصی هستند که همه چیز خود را از CTOS به دست می‌آورند، اطلاعات شخصی افراد مهم‌ترین آن‌هاست. امروزه دیگر واژه‌ای به نام زندگی فردی و خصوصی معنایی ندارد. هر شخصی بمبی از اطلاعات به‌حساب می‌آید، اطلاعاتی مانند رمز حساب‌های‌ بانکی، سابقه پزشکی و ... که تمامی این اطلاعات ممکن است علیه شما و یا توسط شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف برای فروش بهتر محصولات خود استفاده شود. ده سال پیش یک نفر برق کل شمال شرقی آمریکا را قطع کرد، امروز امکان هک شدن هر چیزی وجود دارد. ایده‌ای که یوبی سافت مونترال، تصمیم گرفته حول محور آن Watch Dogs را بسازد.

E3 2012

بی‌شک یکی از برترین بازی‌های نمایش داده شده در کنفرانس یوبی سافت بازی Watch Dogs بود که در آخر کنفرانس این کمپانی به‌نمایش درآمد. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی نمایش گیم‌پلی این بازی در E3 2012 می‌پردازیم.
دمو توسط کارگردان و خالق بازی کنترل می‌شد. او Aidan Pierce که یکی از شخصیت های کلیدی بازی و هکری ماهر است را فردی خشن توصیف می‌کند که عقده کنترل و نظارت دیگران را دارد. ایدن توانایی هک و کنترل تمامی تکنولوژی‌های کامپیوتری شهر را دارد که این توانایی او را بسیار قدرتمند و خطرناک می‌سازد. در ادامه متوجه می‌شویم که در دمو هدف ایدن،کشتن Joseph Demarci، فردی تبرئه شده از قتلی است که واقعاً آن را انجام داده است. این موضوع این ذهنیت را ایجاد می‌کند که آیا ایدن مانند یک فرشته مرگ قصد مجازات افراد گناهکار و اجرا کردن عدالت در دنیا به دست خودش را دارد؟


GPS کلوپی را نشان می‌دهد که ایدن باید به آنجا برود، اما محافظان جلوی در قطعاً به وی اجازه ورود نخواهند داد. بنابراین او به وسیله ابزار خود برای لحظه‌ای پارازیتی روی تمامی خطوط تلفن و موبایل اطراف خود می‌اندازد و با این کار محافظ جلوی در و تمام کسانی که در آن اطراف در حال صحبت کردن با تلفن بودند، دچار مشکل می‌شوند و از این طریق حواس آنها را پرت می‌کند و وارد کلوپ می‌شود.
زمانی که ایدن وارد کلوپ شد، متوجه شدیم که رفتن داخل مکان‌هایی مانند این کلوپ فقط اختصاص به مراحل خاصی ندارد و شما می‌توانید در هر زمانی وارد آنها شوید و به جستجو در آنها بپردازید. در مکان‌های مختلف، مردمانی مختلف وجود دارند که هک کردن اطلاعات شخصی آن‌ها در خارج از ماموریت برای شما فرصت‌ها و منفعت‌های خاص خود را به همراه دارد.
صحبت از اطلاعات شخصی شد؛ با کمی دقت در دمو می‌توان متوجه شد که شما با نزدیک شدن به هر فردی می‌توانید اطلاعات شخصی او از جمله نام و نام خانوادگی، سن، شغل و درآمد آنها را مشاهده کنید که دسترسی به چنین اطلاعاتی ممکن است به شما اجازه دهد تا از آن ها اخاذی نیز بکنید.
ایدن با ورود به کلوپ و کمی جستجو متوجه می‌شود که جوزف در کلوپ حضور ندارد و یکی از کارمندان جوزف که در حال صحبت کردن با موبایل است، او را زیر نظر دارد. آن کارمند به جوزف می‌گوید که ایدن در کلوپ حضور دارد و هر چه سریع‌تر خود را به کلوپ برساند. ایدن نیز که تمامی این مکالمه را با هک کردن تلفن او شنیده بود، هر چه سریع‌تر خود را به بیرون کلوپ می‌رساند و منتظر رسیدن خودروی جوزف به نزدیک چهار راه می‌شود و سپس با هک کردن تمامی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی سر چهار راه و سبز کردن آنها، باعث ایجاد تصادفی شدید در چهار راه می‌شود که جوزف نیز در این تصادف گیر می‌کند. ایدن در آخر پس از کشتن چندین نفر از افراد جوزف، خود او را نیز با شلیک گلوله‌ای به مجازات اعمالش می‌رساند!


کنترل بازی به کمک تبلت
یکی از ویژگی‌های جالب بازی که بعدا توسط Kevin Short، طراح ارشد داستان بازی، رونمایی و تایید شد پشتیبانی بازی از تبلت است. شما می‌توانید به کمک برنامه‌ای روی تبلت خود نقشه‌ای سه بعدی از شهر بازی یعنی شیکاگو مشاهده کنید. شما به کمک این برنامه می‌توانید حرکت تمامی شخصیت‌های داخل بازی را دنبال کنید و به پرونده اطلاعات شخصی آنها دست پیدا کنید. این قابلیت تقریباً مکانیزم مشابه وسیله‌ای که خود ایدن از آن استفاده می‌کند را داراست. شما هم‌چنین می‌توانید به اطلاعاتی در مورد مکان‌های مختلف از جمله نقشه‌ی آنها دسترسی پیدا کنید که ممکن است به شما در راه‌های ورود و خروج از ساختمانی که قصد نفوذ به آن را دارید، کمک کند.
امکانات دیگر این برنامه که Short به معرفی آن‌ها پرداخت، بیشتر جنبه‌ی اجتماعی داشتند. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه ببینید که دوستانتان چگونه مراحل را به اتمام رسانده‌اند که شاید با دیدن آنها ایده‌های دیگری برای اتمام مراحل به ذهنتان خطور کند. حتی هیجان‌انگیز‌‌تر از آن جنبه‌ی رقابتی آن است. این برنامه به شما اجازه می‌دهد که دوستان خودتان را به چالش (Challenge) دعوت کنید و اگر دوستانتان چالش را قبول کردند، شما می‌توانید با استفاده از برنامه شهر را هک کنید تا زندگی آن‌ها دشوار‌تر شود. برای مثال، اگر دوستتان در حال رانندگی در یک خیابان به سمت ماموریت است، شما می‌توانید علائم و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی را هک کنید (هک کردن در این قسمت با شیوه‌ای که ایدن در دمو هک می‌کند، متفاوت است) تا از سرعت او بکاهید و یا او را دچار مشکل سازید.

در آخر باید گفت که Watch Dogs در سال 2013 برای سه پلتفورم معمول یعنی PC، Xbox 360 و PS3 به بازار عرضه می‌شود و برای منتشر شدن اطلاعات بیشتر از بازی باید مدت زمان بیشتری منتظر ماند.

 

() نظراتساعت فلش


Pichak go Up
میهن موبایل - دانلود موبایل،برنامه موبایل،بازی موبایل،تم موبایل،,والپیپر موبایل